MADE OF METAL – nie zamykamy się na nowych artystów

Czesi mogą poszczycić się sporą ilością małych i dużych letnich imprez. Jedną z nich, dopiero raczkująca jest Made of Metal – festiwal organizowany z pasji do heavy metalu. W Violence Online nie zamykamy się na samą ekstremę, dlatego rozpoczęliśmy współpracę z biurem MoM. Poniżej znajdziecie rozmowę z Lenką pełniącą funkcje organizacyjne.

Made of Metal to nowa inicjatywa na czeskiej ziemi. Festiwal, który startuje bez renomy, ale już przyciąga zainteresowanie fanów z okolicznych państw. Może zabrzmi to dość kontrowersyjnie, ale traktuję MoM jako młodszego brata Masters of Rock. Target macie podobny.

Dream Evil

Dream Evil

Wbrew pozorom nasz festiwal ma swoją historię. Oczywiście, nie pod tym szyldem, ale od lat zajmujemy się organizacją imprez, w tym przodka MoM – Słowackiego Rockowania. Z racji na sukces tamtej imprezy, doszliśmy do wniosku, że czas spróbować swoich sił na nowym polu. Wyzwanie jakie sobie rzuciliśmy bardzo nas ekscytuje. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nie traktujemy tej imprezy jako młodszego brata Masters of Rock. Oczywiście, jesteśmy mocno zaskoczeni ogólnym zainteresowaniem imprezą – w tym fanów najpopularniejszego czeskiego festiwalu – ale stawiamy na siebie. Co więcej, nie uznajemy się za konkurencję. Działamy na tym samym polu, ale w zupełnie inny sposób.

Lineup imprezy składa się w większości z heavy i power metalowych zespołów z całej Europy w tym jednego z Polski. Co przyświecało wam, kiedy pracowaliście nad zestawem zespołów? Chcieliście przede wszystkim zadowolić Czechów?

Leaves Eyes

Leaves Eyes

Naszym celem jest selekcja świetnych zespołów, które są zarówno znane i lubiane przez czeską publiczność, ale nie zamykamy się i poszukujemy nowych artystów. Wiesz, wielu z artystów, którzy wystąpią na naszym festiwalu nie grało wcześniej w Czechach. Swoją drogą, sami kochamy heavy metal, więc zaspokajamy również własne potrzeby (śmiech)! Na nasze i fanów nieszczęście, mimo dość sporej oferty festiwalowej, żadna z imprez nie skupia się w pełni na melodyjnym graniu. Staramy się to zmienić, stąd taki a nie inny skład. Z racji na to, że to pierwsza impreza, nie mogliśmy zaprosić wszystkich zespołów, które kochamy, ale mamy czas. Szkoda tylko, że ja sama nie będę mogła obejrzeć większości koncertów.

Nie jest tajemnicą, że Czesi kochają melodyjny metal. Czyni ich to w pewnym sensie wyjątkowymi, ponieważ nie znam kraju w którym folk, czy heavy/power miałby taką pozycję jak u Was. W chwili kiedy rozmawiamy, lineup jest już zamknięty i wiadomo już, że skład został poszerzony o te „agresywne” zespoły jak Ensiferum czy Atrocity, a także kilka małych nazw. Staracie się zachować balans?

Może masz rację. Na pewno nie traktowałabym tego jako obelgę. Czesi po prostu wiedzą, co lubią i się tego trzymają. Może przez to wiele rzeczy ich omija, ale nikomu to nie przeszkadza. O dziwo, wiele zespołów na naszej scenie doskonale odnajduje się w stylistyce metalcore czy nawet w death metalu, więc to też nie jest tak, że nie ma popytu na inne dźwięki. Zresztą, widać to nawet po naszym lineupie. Wbrew pozorom jesteśmy otwarci na nowe rzeczy, ale tego nie okazujemy. W czasie naszego festiwalu pokażemy fanom kilka naprawdę interesujących zespołów jak Gormathon ze Szwecji czy Lunatic Gods z zaprzyjaźnionej Słowacji. Jeśli ktoś jeszcze nie lubi brutalnego metalu – będzie miał okazję się do niego przekonać.

Therion

Therion

Skład obfituje w wiele nieznanych nazw – w tym z Rosji. Na które zespoły powinniśmy zwrócić uwagę?

Na pewno sprawdźcie czesko-rosyjski kombinat Welicoruss, a także zespoły o ogromnym potencjale jak Tezaura i Desire For Sorrow.

Wasz festiwal ma dwie zasadnicze zalety, które działają na korzyść. Pierwsza to naprawdę niska cena karnetu; druga to start bez przykrego bagażu doświadczeń z przeszłości. W końcu jesteście debiutantami. Co jeszcze mogłabyś do tego dodać?

Według mnie zapomniałeś o jednej rzeczy. Największą zaletą całej imprezy jest to, że kochamy metal i chcemy zapewnić wszystkim jak najlepszy czas. Jesteśmy pasjonatami, którzy nie tylko organizują koncerty, ale w nich uczestniczą. Jesteśmy bardzo komunikatywni i podejmujemy dialog z fanami aby nikt nie był pokrzywdzony. Poza muzyką, chcemy dbać o dobry catering i sprawną obsługę. Na korzyść działa również ogromny wybór lokalnego piwa, które będzie dostępne na naszej imprezie (śmiech).

Festiwal odbędzie się w małej miejscowości blisko Słowackiej i Austriackiej granicy. Z racji na brak heavy metalowych festiwali na Słowacji, mniemam, że to oni są najbardziej zainteresowani waszą imprezą. Lokalizacja tej imprezy ma podłoże czysto strategiczne?

Co do Słowaków – masz rację. Zaskoczę Cię jednak; największe zainteresowanie festiwalem napływa z Polski i Węgier, czego wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Odnośnie strategii i planowania przedsięwzięcia częściowo też, ale kluczową rolę odgrywa tutaj fakt, iż wszyscy jesteśmy z Hodonina. To właśnie dlatego zadecydowaliśmy o stworzeniu tego festiwalu na terenie naszej miejscowości. To miasteczko ma wiele do zaoferowania i będziemy chcieli to podkreślić w czasie imprezy.official_poster

Wasza strona informuje o ograniczonej liczbie uczestników imprezy. W takim wypadku, ile osób jesteście w stanie przyjąć i czy nie będzie problemu z kupnem biletu w dniu imprezy?

Chcielibyśmy wyprzedać cały festiwal, ale jesteśmy realistami. Możemy ugościć 7 tysięcy ludzi – na co bardzo liczymy! Jeśli nie teraz, to w przyszłości. Sądzę, że śmiało będziecie mogli nabyć wejściówki w dniu imprezy. Na pewno nie odprawimy nikogo z kwitkiem. To przecież pierwsza edycja.

Jedną z domen imprez na świeżym powietrzu są kradzieże na terenie imprezy. Jak planujecie się przed tym chronić?

To jeden z najtrudniejszych aspektów, nad którym cały czas pracujemy. Stawiamy na monitoring i dodatkową ochronę oraz na dużą ilość płatnych depozytów. Czasem lepiej zapłacić parę groszy, a mieć wszystko ze sobą. Teren pola namiotowego będzie strzeżony i dostępny wyłącznie dla właścicieli karnetów. Nikt spoza festiwalu nie ma prawa wstępu.

Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez przykrych niespodzianek. Do zobaczenia na festiwalu!

Mam taką nadzieję! Pozdrawiam czytelników Violence.

Rozmawiał Grzegorz „Chain” Pindor

Zdjęcia: mat. prasowe