DARK FEST 2015 ‒ Czerwcowe biczowanie hałasem

W kalendarzu letnich festiwali pojawia się kolejne ważne wydarzenie. W dniach 19-20 czerwca w Grodzie Rycerskim pod Byczyną w województwie opolskim zagra ponad dwadzieścia zespołów, na czele z Vader, Decapitated, Furia, Hate, Arkona, Voidhanger, Bloodthirst czy Pandemonium. Przystępna cena biletu, niesztampowa lokalizacja. Wszystko wskazuje na to, że DARK FEST będzie koncertowym strzałem w dziesiątkę. Rozmawiamy z Bartoszem Grabowskim, jednym z organizatorów wydarzenia.

Skąd pomysł, aby festiwal zorganizować w tak specyficznym miejscu? Czy opiekunowie obiektu wiedzą jak wygląda festiwal metalowy?

Opiekunowie Grodu sami lubią muzykę metalową, więc wiedzą, o co chodzi i jak to wygląda. Pomysł wziął się z kilku przyczyn. Przede wszystkim, szukaliśmy miejsca, które klimatem będzie pasowało do tego typu imprezy. Średniowieczny Gród Rycerski sprawdza się doskonale. Poza tym jest to miejsce położone na uboczu, z dala od cywilizacji, więc nikomu nie będą przeszkadzały ciężkie dźwięki lecące z głośników.

Czy poza samymi koncertami uczestnicy festu mogą liczyć na jakieś dodatkowe atrakcje?

Sam Gród Rycerski oferuje wiele atrakcji, więc na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Planujemy m.in. pokaz walk rycerskich oraz zwiedzanie komnaty tortur. Obowiązkowo pojawią się też bogate stoiska z merchem, a zaraz obok Grodu jest jezioro, po którym można popływać rowerami wodnymi. Oczywiście, nie zabraknie jedzenia i picia, w tym naturalnie piwa.

Przedstaw proszę ekipę organizującą festiwal, jakie gigi robiliście wcześniej?

Trzon stanowią ekipy zapaleńców z Opola i Wrocławia, którzy połączyli swoje siły, żeby zrobić festiwal jaki sobie wymarzyli. Chłopaki z Wrocławia to lokalna ekipa metalowców związana z Dark Music Promotion. Opolska ekipa to natomiast przyjaciele ze studiów, którzy z miłości do ciężkiej muzyki zebrali się, żeby zrobić coś fajnego na Opolszczyźnie. Rok wcześniej zorganizowaliśmy koncert pod nazwą Opole Metal Festival, który był również dwudniową imprezą w klimacie heavy metal. Ten festiwal też odbywał się w Grodzie Rycerskim, a Dark Fest jest jego kontynuacją, oczywiście na dużo większą skalę.prasa_zespoly

Poza kilkoma wyjątkami na DARK FEST zagrają wyłącznie polskie zespoły. Ciężko ściągnąć większe kapele zagraniczne czy po prostu priorytetem było promowanie polskiej sceny?

Promowanie polskiej sceny to jedno, ponieważ mamy w Polsce całe mnóstwo świetnych kapel, których ludzie bardzo chętnie słuchają i przyjadę zobaczyć na żywo podczas festiwalu. Poza tym ściąganie zagranicznych zespołów tylko dlatego, że są z zachodu nie do końca się sprawdza. Nasz dalekosiężny plan zakłada, że Dark Festów będzie jeszcze wiele, więc myślę, że zagranicznych gwiazd w najbliższych latach na opolskiej ziemi i tak nie zabraknie.

Jak narodził się pomysł specjalnego setu dedykowanego Bathory?

Pomysł narodził się dzięki naszym przyjaciołom z Wrocławia, którzy wpadli na ten pomysł, żeby uczcić pamięć lidera Bathory – Quorthona. Taki występ to nowość i ciekawostka, która nie pojawia się na festiwalach i z pewnością będzie nie lada atrakcją dla wszystkich fanów Bathory. Występ dadzą połączone siły wrocławskich grup Wölfrider oraz Dead Mind.

Patrząc na bogaty skład kapel aż chciałoby się dorzucić Behemoth, Mgłę i Infernal War. Wtedy na jednej scenie wystąpiłyby chyba wszystkie najważniejsze polskie zespoły. Czy to jest do zrealizowania?

Z pewnością te zespoły byłyby rewelacyjnym dopełnieniem i tak już bogatego line-upu, ale kto w takim razie zagrałby za rok? A poważnie mówiąc, nie chcemy na siłę dorzucać kolejnych kapel. Dark Fest ma być długodystansową imprezą, a nie pojedynczym strzałem. W tej chwili mamy grubo ponad dwadzieścia naprawdę świetnych zespołów. Dorzucanie kolejnych jest bezcelowe, biorąc pod uwagę, że festiwal trwa tylko dwa dni. Zresztą kto wie, może akurat te zespoły, które wymieniłeś pojawią się za rok na scenie w Grodzie Rycerskim?

Rozmawiał Adam Drzewucki

VIOLENCE ONLINE patronuje wydarzeniu Dark Fest 2015, 19-20/06/2015, Gród Rycerski pod Byczyną, www.darkfest.pl