STEVE VON TILL – As The Crow Flies (Neurot Recordings)

Jeśli chodzi solowe albumy dwóch antyliderów Neurosis, zawsze wolałem smętki Steve’a Von Till’a od mamrotań Scotta Kelly. Abstrahując od tego, że żadna z ich płyt nie sięgnęła nigdy poziomu wyznaczonego przez regularne albumy oaklandzkiego kolektywu, Von Till odznaczał się zawsze wyraźnym drygiem do bluesowo-folkowego songwritingu, którego na płytach Kelly’ego niekiedy trzeba było się dopatrywać. Reedycja debiutanckiego „As The Crow Flies” to świetna okazja, by sobie o tym przypomnieć.

Jeśli wierzyć wywiadowi udzielonemu Decibel Magazine, „As The Crow Flies” to taka młodsza siostra „Nebraski” czy „4-Track Demos” – album nagrany w domu, w chałupniczej technologii i zadumanej, introwertycznej atmosferze. Dosłownie jest to nastrojowy głos nałożony na stały motyw wygrywany na gitarze akustycznej, plus jakieś efekty tu i tam. Wbrew pozorom słucha się tego przednio, bowiem Von Till’owi nie umknął fakt, że nawet w muzyce, w której nikomu się nigdzie nie spieszy, ważny jest dobry, wpadający w ucho motyw przewodni. Taki, który już po pierwszym przesłuchaniu wbije piosenki w skronie i odróżni jeden akustyczny zrzęd od drugiego (tu znów przytyk do wypocin własnych Scotta Kelly). Te banalne z pozoru dźwięki potrafią trącić stosowne struny w sercu, urzekając jeśli nie piętnem bożego palca, to lekkością kompozytorską i autentycznością emocjonalnego bagażu.

Z dzisiejszej perspektywy „As The Crow Flies” wypada lekko nierumiano w świetle późniejszego „If I Should Fall To The Field” czy „Lashing The Rye”, nie wspominając o wspomnianych klasykach Neurosis, ale przecież takie songi jak „We All Fall” umilą zarówno retrospektywną samotną posiadówę przy flaszce, jak i poranne golenie twarzy, koniecznie z papierosem w ustach. Warto więc po wypłacie puścić trochę grosza w kierunku Neurot Recordings i wrzucić „As the Crow Flies” na patefon niezależnie od tego, czy częściej gości na nim „Honor Found In Decay”, czy np. świetna najnowsza solówka Conny’ego Ochsa.

Bartosz Cieślak

Cztery