PLAID – The Digging Remedy (WARP/Sonic)

Mamy długi weekend i czas relaksu, ale nie proponuję pieśni patriotycznych, raczej coś na kształt chilloutu. Wprawdzie ta płyta ma już kilka miesięcy na karku, nadal jednak jest całkiem świeżym towarem. Londyński Plaid proponuje kilka fajnych dźwięków w temacie IDM, coraz bardziej rozszerzajac paletę barw i łącząc stare techno, jungle z ambitniejszym, elektronicznym poszukiwaniem sensu w maszynie.

Trzynasta płyta w karierze ląduje w czasach, kiedy wszystko się wymieszało i czystość stylistyczna nie jest już powodem do dumy. Trudno uznawać „The Digging Remedy” za jakieś wybitne dzieło, cokolwiek przełamujące, zresztą, zamysłem takiej muzyki jest rozrywka. A skoro mamy do czynienia z Intelligent Dance Music, do czegoś jednak są panowie Ed Handley i Andy Turner, jako prekursorzy stylu, zobowiązani. Nowa płyta (wiem, nowsza jest ep-ka „On Other Hands”…), łączy w sobie kilka elementów, które choć pozornie mogą wydawać się odległe, razem tworzą przyjemną i miękką, elektroniczną rozrywkę dla tych, którym techno źle się kojarzy.PLAID

Przede wszystkim – warstwa rytmiczna. Dzisiaj nikogo już nie dziwi, że postrockowcy umiejętnie korzystają z perkusyjnych sequencerów, dlatego to co robi Plaid, trafia gdzieś tam w części na taki właśnie grunt. Ów „postrockowy element” zderzony jest z pulsującym aranżem, generowanym przez nieinwazyjne samplery i syntezatory. Czasami jest to po prostu dobre tło, czasami pojawia się trochę nerwowości w stylu jungle, gdzieś przemknie Kraftwerk („Saladore”) a nawet próbki akustycznych instrumentów („Lambswood” i te orientalne fleciki…), ogólnie jest zimno, sterylnie, przewiną się też drone’owe, delikatne pomruki. Podstawowym założeniem jest jednak to, by ani na moment nie stracić rozrywkowego pulsu. I to jest właśnie najfajniejsze. Obcujemy z muzyką taneczną, która równie dobrze nadaje się do słuchania, odkrywając przed nami bogactwo barw i syntetycznych pejzaży, mocno działających na wyobraźnię. Dobra płyta. Ulubiony utwór – ponuro pomrukujący „DoMatter”. Bawimy się!

Arek Lerch

Cztery