MALFEITOR – Dum Morior Orior (Hellthrasher Prod.)

Dwadzieścia dwa lata. Szmat czasu, w którym świat zmienił się niewyobrażalnie. Tyle właśnie zajęło formacji Malfeitor stworzenie i co za tym idzie wydanie debiutanckiego krążka. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że przez większość tego czasu zespół nie był aktywny a muzycy realizowali się w innych projektach. Dlaczego więc czepiam się tych nieszczęsnych dwudziestu dwu lat? Powód jest jeden … Gdyby „Dum…” został wydany na początku lat 90-tych to Malfeitor byłby dziś wymieniany jednym tchem obok takich nazw jak Grave czy Dismember…

Od pierwszych dźwięków docierających do nas po odpaleniu „Dum…” słychać, że mimo statusu debiutantów muzycy Malfeitor już od dawna parają się śmiertelną sztuką. Esencjonalność tej muzyki jest wprost porażająca i w sumie to nic dziwnego jeśli zajrzy się do muzycznych życiorysów członków zespołu. Nie ma tu miejsca na oryginalność czy eksperymenty, jest za to cała masa klasycznych patentów, które mimo, że cholernie oklepane, nadal mają na tyle mocy by ucieszyć niejednego maniaka deciora made in Sweden. Repertuar riffów jakie słyszymy na tej płycie mógłby spokojnie zostać stworzony dobrych kilkanaście lat temu; zamiast pomysłów łamiących palce gitarzystów jest pełno ognia i pierwotnej mocy metalowego rzemiosła, żywcem przeniesionych z czasów gdy podwaliny death metalowej sztuki tworzyły zespoły zafascynowane HellHammer. Wiem, że brzmi to czasem dość topornie i nijak się ma do dzisiejszych, wymuskanych technicznie i aranżacyjnie produkcji, lecz ukryć się nie da, że takie granie ma swój urok. Malfeitor nie muszą rozpędzać się do hiper – prędkości. wystarczy, że rozplanują tempa według schematu „szybko, szybko, wolno, szybko”… Uwierzcie mi, że taka dość siermiężna, aranżacyjna prostota kopie o wiele mocniej niż ultra szybkie, połamane turbo blasty.

„Dum…” to płyta dla koneserów starej szkoły i tylko tacy osobnicy będą w stanie docenić jest zawartość. Miłośnikom nowoczesnych brzmień proponuję omijać Malfeitor szerokim łukiem.

Wiesław Czajkowski