GALLILEOUS / WIJLEN WIJ / DISSOLIVING OF PRODIGY / PANTHEIST – Unveiling the Signs (Redrum666)

Nakładem polskiego labela ukazał się podwójny split, łączący międzynarodowe siły czterech ekstremalnych doomowych kapel z Polski, Czech oraz Belgii. Każdy zespół oferuje tylko po jednym utworze, ale i tak płyta kręci się przez ponad pięćdziesiąt minut. „Unveiling the Signs” to wyłącznie niestrawna ciekawostka dla statystycznego fana tradycji black/death/thrash, ale nikt, kto kocha się w podziemnym doom metalu, nie będzie nią rozczarowany.

Najjaśniejszym punktem płyty jest „Zabobon” śląskiego Gallileous, który posiada niesamowitą aranżację. Jego nastrój kapitalnie podkreślają uderzające siłą wokale Mirka i Wina oraz chóralne zaśpiewy. Kawałek ciągnie się przez blisko dziesięć minut i jest to zupełnie zgrabnie poukładany funeral doom metal, pretendujący do pierwszej ligi super wolnego grania.

Utwór Wijlen Wij nasuwa na myśl dokonania legendarnego fińskiego Skepticism. Na tle gitarowej ściany dźwięku i grobowych głosów, pojawiają się organowe orkiestracje. Ich autorem jest nikt inny jak Kostas Panagiotou, będący również liderem belgijskiego Pantheist, którego numer jest bardziej epicki, przejrzysty w brzmieniu i melodyjny. Kostas skomponował także kawałek otwierający, coś na kształt klawiszowej introdukcji do tego 4-way splita.

Najsłabszym ogniwem mocnego kwartetu okazuje się czeski Dissolving of Prodigy, z najdłuższym, bo aż czternastominutowym kolosem, który łączy z doomowym brzmieniem elementy folkowe, co niekoniecznie trafia w mój gust.

Adam Drzewucki 3,5