DYING FETUS – Grotesque Impalement (Relapse)

W metalowym grajdole reedycje i powtórne nagrywanie kawałków sprzed kilku lat to chyba obowiązkowy popis megalomanii. Bo przecież nie ma nic przyjemniejszego jak wyciągnąć ze swojej pierwszej demówki kawałek, nagrać go ponownie i wydać na ep – ce a potem liczyć, że za kilka lat jakaś wytwórnia wznowi rzeczony materiał jeszcze raz, co będzie doskonałym pretekstem, by wepchnąć na krążek kolejne wykopaliska. I choć lubię Dying Fetus od kołyski (mojej albo ich…), to nie mogę pozbyć się sarkastycznego uśmiechu, kiedy trzymam w ręku opisywany materiał. A w zasadzie jego kolejne już wydanie. Oby ostatnie…

Jestem w stanie zrozumieć intencje zespołu, który chce, żeby fani mieli dostęp do dawno wyprzedanej płytki. Rozumiem też Relapse, które chłopakom pomaga, przy okazji wypełniając lukę między regularnymi krążkami. Rozumiem, co nie znaczy, że akceptuję.

Z formalnego punktu widzenia mamy tu nagrane w 2000 roku „Grotesque Impalement” i „Tearing Inside The Womb”, znane z pierwszego dema (1993) „Bathe In Entrails”. Są kowery Baphomet i Next Step Up. Są wreszcie jajcarskie, ujawniające komediowe oblicze zespołu tematy w stylu „Hail Mighty North/Forest Trolls of Satan”, gdzie chłopaki wyraźnie kpią z norweskich spiętych blackmetalowców. Dla niezdecydowanych przygotowano tu oczywiście coś nowego. Najlepszy w tej kategorii jest kawałek „Reduced To Slavery” z typowymi dla DF zwolnieniami, z kolei „Dumpster Love” zarejestrowany został w 2010 roku i ponownie pokazuje, że Umierające Zarodki mają poczucie humoru. Na koniec jeszcze koncertowa wersja „Purged of my Worldly Being” i już możemy się zastanawiać, czy warto wydać nieco kasy na ten krążek. Osobiście i taktownie pominę w tym miejscu nachalne agitacje, daruję sobie złośliwości i kpiny. Wytwórnia na pewno nie zarobi na tym kawałku plastiku, zakładam więc, że intencje mieli szczere. Kto nie ma na półce płytki a lubi ponuraków z Dying Fetus, może spróbować, żeby zobaczyć całkiem zróżnicowane oblicze tego niewątpliwie ważnego zespołu.

Arek Lerch