BIBLE OF BUTCHERY – Joel McIver (Metal Blade)

Równolegle z trzynastym studyjnym krążkiem Cannibal Corpse A Skeletal Domain ukazała się, choć na razie tylko w języku angielskim, biograficzna książka poświęcona zespołowi, bez którego death metal nie byłby taki sam. Jej autorem jest specjalizujący się w muzycznych biografiach Joel McIver. Pochodzącego z Anglii autora, fani hałaśliwej muzyki w Polsce znają z książek „Sabbath Bloody Sabbath”, „Moje krwawe korzenie” czy „Motörhead”, wydanych nakładem poznańskiej oficyny Kagra.

Oczekując Bible of Butchery spodziewałem się prawdziwej cegły, wyczerpującego i tęgiego 400-stronicowego tomiska, więc z nieukrywanym zdziwieniem przyjąłem informację, że książka liczy raptem 170 stron. We wstępie jednak McIver trafnie argumentuje niewielkie rozmiary książki przypominając, że historia zespołu została już opowiedzianbob2a z najdrobniejszymi szczegółami w filmie dokumentalnym, który ukazał się na potrójnym DVD Centuries of Torment: The First 20 Years (2008) oraz uzupełniona kolejnym DVD Global Evisceration (2011). W związku z tym „Bible of Butchery” stanowi po prostu suplement powyższych wydawnictw. Znajdują się w niej, poza opowieściami z początków działalności kapeli, warte uwagi zdjęcia oraz teksty wybranych piosenek, opatrzone komentarzami basisty Alexa Webstera i perkusisty Paula Mazurkiewicza, jedynych muzyków Cannibal Corpse, którzy grają w zespole od samego początku, od 1988 roku. Te właśnie fragmenty stanowią o prawdziwej wartości publikacji, ponieważ opisują powstanie poszczególnych kompozycji oraz to, skąd wzięły się inspiracje dla tak drastycznych i wulgarnych tekstów, jak „Stripped, Raped and Strangled”, „Frantic Disembowelment”, „Followed Home Then Killed” oraz wielu innych.ccbook

Książkę rozpoczyna przedmowa Gene’a Hoglana, który nazywa rzeczy po imieniu, dowcipnie określając pochodzącą z Buffalo kapelę Motörheadem death metalu, z czym ciężko się bob3spierać. Swój sceniczny debiut Kanibal zaliczył właśnie otwierając koncert Dark Angel Hoglana w marcu 1989 roku, więc jest on kompetentną osobą do podsumowania trwającej od ponad ćwierć wieku kariery zespołu. Ile występów dał w tym czasie Cannibal Corpse? Nawet Alex Webster nie jest pewny tej liczby, mało precyzyjnie strzelając mniej więcej w 1500-2000 sztuk. W samej Polsce grupa grała już tyle razy, że trudno nie stracić rachuby. Cała piątka muzyków jest już zresztą grubo po czterdziestce. Nagrali więcej płyt niż jakikolwiek inny zespół z tego gatunku. Ikoną death metalu są od dawna i pozostaną nią na zawsze.

Adam Drzewucki

„Bible of Butchery. Cannibal Corpse. The Official Biography”, Joel McIver, Metal Blade 2014, stron 170, 19.99 $.