WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – When Angels Fall

To musiało się stać. W zasadzie, można dziwić się, że stało się tak późno. Wojtek Mazolewski ze swoimi zaufanymi muzykami wziął na warsztat utwory Krzysztofa Komedy i efekty już od 13 grudnia można podziwiać na płycie „When Angels Fall” (WMQ Records/dystrybucja Agora). Rzecz niby oczywista, a jednak trzeba mieć niesamowitą wrażliwość i jednocześnie pewność siebie, by z sukcesem zmierzyć się z absolutem. Jakiś czas temu pisaliśmy o brawurowej płycie EABS, tym razem dostajemy interpretacje, w których kwintet pod wodzą Wojtka podszedł do kompozycji niezapomnianego mistrza z nieco innej strony. I także z sukcesem. Oddajmy jednak głos samemu zainteresowanemu. 

oddaję w państwa ręce nową płytę „When Angels Fall” Wojtek Mazolewski Quintet, na której sięgnęliśmy po utwory legendy polskiego jazzu i Hollywood Krzysztofa Komedy. Postać to niezwykła, obdarzona wielkim talentem i potencjałem, owiana tajemnicą, której niespodziewana śmierć przerwała pasmo wspaniałych sukcesów i tworzenia pięknych kompozycji. Przygotowując się do tej płyty, czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali, i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał – od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć, kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia i emocje i powoli przynosiło efekty – aby stworzyć oryginalny materiał WMQ, pracowaliśmy z zespołem trzy lata. Wielką inspiracją były też filmy takich mistrzów, jak Roman Polański: „Rosemary’s Baby”, „Nóż w wodzie” czy „Bariera” Jerzego Skolimowskiego. Połączenie ich talentu i wrażliwości z muzyką kompozytora do dziś robi wielkie wrażenie i zmusza do myślenia.Wojtek Mazolewski

To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata. Okładkę albumu zaprojektował Rosław Szaybo – wieloletni przyjaciel Krzysztofa Komedy i autor okładki legendarnej płyty „Astigmatic” (oraz m.in. Judas Priest British Steel i The Clash The Clash). Jestem bardzo szczęśliwy, że zrobił to dla nas, tworząc w ten sposób artystyczną klamrę. Dziękuję mu także za to, że obdarował mnie przyjaźnią i wzbogacił o wiele wspaniałych historii – również o Krzysztofie Komedzie, których nie przeczytacie w książkach, ale usłyszycie na tej płycie. Życzę wam dobrych wrażeń podczas słuchania tych dźwięków. Niech moc muzyki będzie z wami. Do zobaczenia na koncertach – zaprasza Wojtek Mazolewski.

Tracklista:
1 WHEN ANGELS FALL
2 ROMAN II
3 LE DEPART
4 DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ (TWO MEN AND A WARDROBE)
5 ASTIGMATIC
6 CRAZY GIRL
7 JA NIE CHCĘ SPAĆ
8 MEMORY OF BACH
9 BARIERA
10 SLEEP SAFE AND WARM
11 ALLELUJA
12 BALLAD FOR BERNT