ULVER – czarna sztuka z centrum metropolii…

Przed nami niezwykłe zakończenie roku. Do Polski po raz kolejny zawita Ulver (poprzedni koncert miał miejsce w Krakowie 22 lutego 2010r.), grupa norweskich odszczepieńców, którzy na fundamentach black metalu zbudowali królestwo cieni, gdzie niedopowiedzenia i psychodelia mają dużo do powiedzenia.

Zespół został założony w Oslo w 1993 roku. W swoich początkach identyfikował się głównie z black metalowym szaleństwem, dołączając o niego nutę folkową. Z biegiem czasu muzyka zaczęła ewoluować w coraz to odleglejsze rejony, zmieniając się w nowoczesny i trudny do sklasyfikowania twór. Charakterystyczny był moment, kiedy zespół opublikował w 2000 roku płytę „Predition City”, bliższą trip hopu niż metalu. Grupa nie bała się eksperymentu, rezygnując z tradycyjnie pojmowanych partii gitar czy perkusji. Psychodeliczne pejzaże generowane za pomocą elektronicznych eksperymentów hipnotyzują, jednak zespół rzadko gra koncerty.

Norwegom  towarzyszyć będą zacni goście. Koncert otworzy Proghma – C. Wydana w 2009 roku płyta „Bar – do Travel” pokazała, że Proghma – C ma ambicję wyjścia poza utarte schematy rytmiczne i harmoniczne, proponując muzykę opętaną, lekko zakręconą i opatrzoną zaskakującymi aranżacjami.

Z kolei występ Blindead to w zasadzie  release party najnowszej płyty„Affliction XXIX II  MXMVI”. Grupa udowodniła na niej, że  jest w stanie ciągle zaskakiwać i wychodzić poza utarte schematy. Psychodeliczna przestrzeń, ponure melodeklamacje, mocny, transowy klimat i odrobina melodii. Do tego dodajmy znakomitą dyspozycję techniczną muzyków i mamy gotową sensację. Na koncercie zespół ma zamiar wykonać cały, nowy album, wspierając się wizualizacjami i filmami. Sam Ulver zostanie poprzedzony występem austriackiego artysty – elektronika. Fennesz będzie miał do dyspozycji godzinę, by zaprezentować elektroniczne pasaże i wprowadzić widzów w odpowiedni nastrój przed koncertem gwiazdy wieczoru.

Koncert odbędzie się 18 grudnia (sobota) w warszawskim klubie Palladium, rozpoczęcie planowane jest na godz. 19.00

Organizatorem koncertu jest agencja Knock Out Productions.

www.knockoutprod.pl