SEMANTIK PUNK – polscy debiutanci nagrywają w Los Angeles

Amerykański producent nagrań Ross Robinson mający na swoim koncie kilkanaście multiplatynowych produkcji nagrał płytę z polskim zespołem. semantik punk, to pierwsza polska grupa, która nagrywała z producentem zaliczanym do ścisłej światowej czołówki. Jednocześnie jest to niemała sensacja, szczególnie dla fanów Mojej Adrenaliny…

To najbardziej gwałtowny i tajemniczy album jaki nagrałem – powiedział o pracy nad płytą zatytułowaną abcdefghijklmnoprstuwxyz -To również najbardziej skomplikowana, oryginalna i abstrakcyjna forma muzyczna z jaką zetknąłem się podczas mojej wieloletniej pracy producenta. Natomiast fakt, że teksty zespołu są w języku polskim Robinson skomentował tak: Przekaz zespołu odebrałem na ponad językowym poziomie już przy pierwszym zetknięciu się z ich twórczością. Dopiero potem chłopaki wytłumaczyli mi, że teksty były tworzone tak, aby przekroczyć bariery językowe. Moim zdaniem to działa!

Ross Robinson to człowiek legenda, jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w świecie muzyki gitarowej. Nazywany jest ojcem chrzestnym współczesnej muzyki alternatywnej, człowiekiem, który dwadzieścia lat temu zdefiniował jej nowe brzmienie. W drugiej połowie lat 90-tych mało znane zespoły, które wziął pod swoje skrzydła, urastały do rangi światowych megagwiazd, a sprzedaż ich płyt pokrywała się platyną, trafiając tym samym na najwyższe miejsca listy Billboardu, zdobywając przy tym prestiżowe nagrody Grammy. Nagrał wiele płyt uchodzących do dzisiaj za przełomowe w różnych środowiskach The Cure „The Cure”, At The Drive-In „Relationship Of Command”, Sepultura „Roots”. Jest odkrywcą i producentem pierwszych płyt Slipknot, Glassjaw, Korn czy Limp Bizkit. Pracował również z DJ Skrillex, The Klaxons oraz Deftones, Machine Head, Soulfly, Fear Factory. Robinson przez lata był łowcą talentów dla Roadrunner Records, jednak rozczarowany podejściem korporacji do rynku muzycznego z czasem założył własną firmę I AM/ARTISTdirect Records. Zmęczony szumem wokół tzw. „new-metalu”, do którego jest niezwykle sceptycznie nastawiony, wciąż szuka nowych rozwiązań. I takim właśnie odkryciem okazał się być dla niego debiutujący semantik punk.

Robinson uznał warszawski zespół za wybitnie oryginalny i pełen energii, który ujął go m.in. niekonwencjonalnym podejściem do procesu tworzenia a szczególnie eksperymentalną poezją pisaną po polsku, użytą przez zespół jako teksty do utworów. Tą nowoczesną formułę muzyczno-tekstową nazwał „ponad językową” i dlatego na zasadzie wyjątku, przewidując przełamanie monopolu grup anglojęzycznych, zaproponował współpracę polskiej grupie. Można to nazwać ewenementem, gdyż legendarny producent bardzo skrupulatnie wybiera zespoły, które podejmuje się nagrywać. Sesja trwała ponad sześć tygodni studio Robinsona położonym przy samym Venice Beach w Los Angeles. Efektem ich pracy jest płyta abcdefghijklmnoprstuwxyz, która ukaże się 15 grudnia 2012 roku nakładem wydawnictwa Lado ABC.

Mixem płyty semantik punk zajęła się również wybitna postać – Steve Evetts, przyjaciel Rossa Robinsona znany głównie jako producent płyt The Dillinger Escape Plan, który największe sukcesy osiągał jednak właśnie w duecie z Robinsonem, kiedy współpracowali przy płytach Glassjaw czy The Cure.

Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia Instytutu im. Adama Mickiewicza oraz Narodowego Centrum Kultury