ROME – Płyta i trasa koncertowa

Pochodzący z Luksemburga muzyk i wokalista Jerome Reuter (Rome) na marzec przyszłego roku zapowiada nowy album „Le Ceneri di Heliodoro” i trasę koncertową. Rome odwiedzi również Polskę i zagra u nas trzy koncerty: we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

Świat muzyczny Rome jest szczególny. Łączy on tradycyjne umiejętności pisania ballad z wyrafinowanym wersem poetyckim oraz nietypowymi aranżacjami. Na pierwszych płytach Rome widać silny wpływ muzyki industrial oraz darkfolk, ale już „Flowers From Exile” (2009) i „Nos Chants Perdus” (2010) sygnalizują zwrot w kierunku francuskiej pieśni i amerykańskiego folku. Rome pozwala przenikać się różnym stylom: utwory jego patronów Jacuesa Brela i Leo Ferre, czasami spotykają się z energetycznym rockiem i wpływami muzyki Joy Division czy New Model Army. Sam Jerome opisuje swój styl jako chanson noir. Kreatywność Rome nie przygasa, wręcz przeciwnie – nowy album powraca do korzeni martial neo-folkowych i przekona do siebie miłośników historii, kultury jak też muzyki indie, gotyckiej i punkowej.Rome-insta

Trzynasta płyta Rome nosi tytuł „Le Ceneri di Heliodoro” (Popioły Heliodora). Teksty piosenek oscylować będą wokół tematów historycznych, łącząc je z ważnymi utworami literackimi i cytatami z Brechta, Jüngera, Camusa, Celine, Burroughsa czy Londona. Na „Le Ceneri di Heliodoro” muzyka Rome dotykać będzie ważnych i aktualnych tematów. Nie zabraknie prowokacji i wieloznaczności. Rome zmaga się z rozpadającym się poczuciem jedności Europy, wątłymi relacjami między państwami europejskimi, jak też i Ameryką. Temat ciągłości tożsamościowej, który tak mocno odznaczył się na ostatniej dekadzie wywarł widoczny wpływ na Reutera. Odwołując się w tym kontekście do myśli antycznego filozofa Heliodora, Rome po raz kolejny oferuje nam zagubienie i oburzenie przez swoją muzykę.

Singiel z nowej płyty „One Lion’s Roar” –  dumna, pełna życia pieś wygnańców, zapowiada nowy album, gdzie dumny i niezależny lew po raz kolejny jawi się jako patron zespołu.

Rome Heliodoro Tour 2019

15.03. Wrocław, Klub Firlej

16.03. Warszawa, Klub Hydrozagadka

17.03. Kraków, Zet Pe Te

Na koncerty zapraszają Left Hand Sounds i Iron Realm Productions.