PERFECT SON – Tobiasz Biliński w Sub Pop

Perfect Son, czyli Tobiasz Biliński, jest pierwszym polskim artystą, który podpisał kontrakt z kultową amerykańską wytwórnią Sub Pop (Nirvana, Soundgarden, Fleet Foxes, The Afghan Whigs). Jego najnowszy album zatytułowany „Cast”  ukaże się na całym świecie 15 lutego 2019 r. 

Fascynacja Jonathana Ponemana (współzałożyciela wytwórni) twórczością Bilińskiego rozpoczęła się od występu Tobiasza jako Coldair na South by Southwest parę lat temu. Od tego momentu panowie pozostawali w stałym kontakcie. Poneman, po odsłuchaniu utworów z „Cast”, bez wahania zaproponował muzykowi podpisanie kontraktu. Na płycie znajdzie się 10 utworów, które zostały wyprodukowane przez samego artystę we współpracy z Marcinem Buźniakiem w studiu Axis Audio w Warszawie. Materiał został poddany dodatkowej produkcji przez Jeffa Zeiglera w Uniform Recordings w Filadelfii. Za mix i mastering krążka odpowiedzialny jest Tobiasz Biliński. „Cast” to dziesięciorozdziałowa opowieść o odkrywaniu mocy drzemiącej w człowieku, pozwalającej mu na wytrwałość w walce ze swoimi demonami, słabościami i przeszłością. To dokumentacja trudnej drogi, którą warto pokonać, by móc spojrzeć z nadzieją w przyszłość. Niełatwa tematyka, którą dotyka Biliński, pozwala na mnogość interpretacji. Nie bez znaczenia pozostaje ładunek emocjonalny ukryty w warstwie wokalnej płyty.

„It’s For Life”  to pierwszy zwiastun wydawnictwa. Obraz został wyreżyserowany przez Tobiasza oraz jego żonę Annę Mayer-Bilińską, a zdjęcia do klipu powstały w rodzinnym mieści muzyka – Sopocie oraz w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Od samego początku solowej działalności, Tobiasz Biliński wyłamuje się poza schemat rodzimej sceny. Trudno znaleźć na niej kogokolwiek, kto tworzyłby w podobny sposób jak muzyk odpowiedzialny za projekt Coldair. Pod tym aliasem Biliński wydał trzy długogrające płyty, zbierając pochlebne recenzje także poza Polską, m.in. wśród redaktorów Pitchforka.Perfect Son_photo credit Weronika Izdebska 6 brighter - Kopia

Introwertyczny chłód twórczości Bilińskiego znalazł uznanie wśród wielu słuchaczy i recenzentów zmęczonych muzyczną oczywistością. Każda z dotychczas wydanych pod szyldem Coldair produkcji spotykała się z pochlebnymi opiniami. Bez względu na obowiązujące trendy, Biliński pozostał wierny swoim przekonaniom i miejscu, w którym znalazł się jako artysta – niszy pozwalającej na tworzenie muzyki pozbawionej nieznośnego parcia na sukces i próby udowadniania czegokolwiek. Coldair stał się mocną marką, gwarantującą brzmienie niełatwe w definiowaniu i zdystansowane od ogólnie przyjętych standardów. Gitarowe korzenie łączyły się z chłodną elektroniką, surowym quasi-folkiem i szczerą, mroczną narracją tekstów. Ostatnie miesiące pracy artysty, spędzone między Stanami Zjednoczonymi a Polską, to czas zmian, w tym również w życiu osobistym, czego efektem jest zauważalna ewolucja nie tylko pod kątem wizerunku. Perfect Son to nowe oblicze Bilińskiego odcinającego się od dotychczasowej twórczości i przedstawiającego jeszcze bardziej wyraziste spojrzenie na muzykę.

Lista utworów:

  1. Reel Me
  2. Lust
  3. It’s For Life
  4. Old Desires
  5. So Divine
  6. Promises
  7. High Hopes
  8. My Body Wants
  9. Wax
  10. Almost Mine