KATATONIA – Koncert 4 października B90, Gdańsk

Epatowanie smutkiem i melancholią jest w metalu zadaniem bardzo trudnym. Bardzo często można narazić się na kicz, wielokrotnie paść ofiarą krytyki, która ciągnie się przez lata (a muzycy krytyki nie lubią, oj nie lubią). Krokodyle łzy i ogromną troskę o problemy naszego świata wylewało na swoich płytach mnóstwo gothic-metalowych kapel. Było (jest…) jednak kilka wyróżniających się spośród grona „smutnych kuców w płaszczach”. Mrocznych, ale przyciągających. Posępnych, lecz wywołujących pozytywne konotacje. Wśród nich mamy Paradise Lost, Type O Negative, My Dying Bride i właśnie Katatonię.

Ci ostatni przebyli całkiem ciekawą drogę, a brak stylistycznej stabilizacji i konkretnej szufladki jest jednym z czynników, który intryguje najbardziej. Zaczynali od wyjątkowo melodyjnego death/doom metalu, by zeń przejść w rejony zarezerwowane dla… The Cure, aczkolwiek skutecznie podsycone metalowymi inklinacjami. Na dzień dzisiejszy panowie wydają się być zespołem wyraźnie osadzonym w metalu. Metalu progresywnym. Ciężkie riffy skutecznie przeplatane z zagmatwaną strukturą rytmiczną i poetyckimi solówkami to znak firmowy nowej Katatonii. Jonas Renske (wokalista) także spuścił z tonu, a w jego głosie miast zadry pierwszych dokonań, zagościła delikatność i oniryczny wręcz spokój. Najnowsza płyta zespołu, zatytułowana The Fall of Hearts, nie wnosi rewolucji do stylu wypracowanego na wydanej przed siedmioma laty „Night Is the New Day”. To wciąż ta sama przebojowość, precyzja niczym w szwajcarskim zegarku i klasowa produkcja. Mimo wszystko, wiele do zespołu wniósł nowy perkusista – Daniel Moilanen – prezentujący znacznie bardziej techniczne i niekonwencjonalne podejście do instrumentu. Katatonia

Ponadto zespół w ramach trasy „Fallen Hearts of Europe” zawita także na trzy koncerty do Polski. Pierwszy będzie miał miejsce 04.10 w Gdańsku, a fani zespołu będą mogli go ujrzeć w bardzo cenionym klubie B90. Dzień później Szwedzi zawitają do warszawskiej Progresji, a podróż po Polsce zwieńczy show w krakowskim Kwadracie. Formacja zawitała nad Wisłę już parę razy i po każdym z nich padało mnóstwo pozytywnych opinii i ciepłych komentarzy. Katatonia zagra w składzie: Jonas Renske (wokal), Anders Nystrom (gitara rytmiczna), Niklas Sandin (gitara basowa), Daniel Molainen (perkusja) oraz Roger Ojersson (gitara prowadząca). Bilety na gdański koncert nabyć można na oficjalnej stronie pwevents.pl, na resztę koncertów w przedsprzedaży.

KATATONIA Fallen Hearts Of Europe 2016 + special guests: Agent Fresco, Vola 04.10.2016r. B90, Gdańsk
Bilety:
80 – PW EVENTS
90 – Ticketpro, Eventim, eBilet, Biletomat.pl
100 – w dniu koncertu