KAPITAL – Nowa płyta już w marcu!

Z początkiem marca, nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic, ukaże się wspólny album duetu Kapital (Rafał Iwański – m.in. X-Navi:Et, HATI, Alameda 5; Jakub Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda Organisation) i francuskiego gitarzysty Richarda Pinhasa (Heldon). Krążek, zatytułowany „Flux”, jest wynikiem spotkania muzyków w trakcie festiwalu Unsound 2014, gdzie zagrali razem koncert.

Moje pierwsze spotkanie z muzyką Richarda Pinhasa na żywo miało miejsce w 2009 roku, kiedy zagrał z zespołem na CoCArt Music Festival w CSW w Toruniu – wspomina Rafał Iwański – koncert był świetny, ale bliższy psychodelicznej i zrytmizowanej muzyce ambient. Jednakże nasze wspólne (Kuby i moje) spotkanie z Pinhasem nastąpiło dopiero kilka lat później, w trakcie If You Say So… Festival w Bydgoszczy w 2013. Miało ono mocne konsekwencje – bo zaraz po tym wydarzeniu postanowiliśmy grać w duecie jako Kapital, a sam Richard wspomniał mimochodem, że chciałby kiedyś przyjechać do Polski, zagrać kilka koncertów. Nasze więzy z Rafałem i Richardem zaczęły się w dziwny i zupełnie niespodziewany dla nas sposób zacieśniać – dodaje Ziołek. Do naszych prób i sesji na Unsound Festival w 2014 i wspólnego premierowego koncertu, Richard mógł kojarzyć nasze dokonania z płyty „No New Age” (Bocian Records), z koncertu na MPM Ambient Festiwal w Gorlicach, latem 2014 roku, oraz z pierwszego koncertu Alameda 5 na Unsound, na którym Richard był widzem – mówi Iwański.Kapital & Richard Pinhas - 2014 - Unsound Krakow

Ziołek i Iwański przyznają, że przed spotkaniem z francuskim muzykiem w Krakowie przygotowali zaledwie kilka pomysłów, z których część wykorzystali podczas sesji nagraniowej w studio, i które można usłyszeć na płycie. Kiedy pracujemy w dwójkę, jako Kapital, czy w większych zespołach, jak np. Innercity Ensemble, spora część pomysłów na nasze utwory powstaje w wyniku improwizacji. Tak też więc było i tym razem, z tym, że Richard głównie grał do naszych motywów, a my pod jego wpływem modyfikowaliśmy na nowo swoje wizje dźwiękowe – tłumaczy Iwański – były też fragmenty, które zainicjowaliśmy wspólnie na miejscu. Dopiero potem z Kubą doszliśmy do tego, podczas pierwszych odsłuchów, że z sesji, którą nagraliśmy w Krakowie, wszystkie partie naszych instrumentów musimy nagrać na nowo. Na szczęście udało się wyciągnąć ciekawe motywy gitarowe. Zaczęliśmy więc edytować godziny gitar Richarda, a potem dogrywać do nich nasze warstwy.

Wynikiem sesji nagraniowej jest pięć premierowych kompozycji, które zostały zmiksowane przez Iwańskiego i Ziołka i poddane masteringowi w studiu Marcina Bocińskiego. Całość zdobi grafika autorstwa Ewy Bińczyk.

Tracklista:

1. Des plaisirs plus aigus que la glace et le fer
2. Zona Electronica
3. Flux
4. Unicum
5. Welcome to Fear City
6. Terminus (bonus track)

Koncerty Kapital & Richard Pinhas:

12.04: Łódź, Fabryka Sztuki
13.04: Warszawa, FINA
14.04: Gdańsk, Klub Żak
15.04: Kraków, Alchemia