ASYMMETRY 2016 – Już za dwa tygodnie!!

Były edycje bardziej udane, zdarzyły się też nieco mniej. Była Hala Stulecia, różne schematy budowania line-up’u. Zawsze działo się to jednak w okolicach majówki i Asymmetry na dobre wpisał się w krajobraz długiego, wiosennego weekendu. Tegoroczna, szósta odsłona przynosi nową datę i nie jest to jedyna rzecz, która uległa zmianie. W gruncie rzeczy jednak, patrząc na imponujący skład wykonawców i klucz ich doboru, można dojść do wniosku, że podtrzymane zostały stare, dobre tradycje.

Jak zawsze, znalazło się miejsce dla kilku reprezentantów szeroko pojętej sceny stoner/sludge. I jak zawsze, dołożonoa starań, aby byli to artyści prezentujący świeże spojrzenie na te gatunki, kojarzące się na co dzień raczej z naśladownictwem i monotematycznością. Yob to bez wątpienia jeden z najbardziej wpływowych zespołów parających się taką muzyką, a ich ostatni długograj „Clearing The Path To Ascend” okrzyknięty został „doom-metalową operą”. Brytyjski Conan to jedno z objawień ostatnich lat. Zakapturzone trio bez kompleksów wdarło się na salony, a określenie „muzyka bitewna jaskiniowców” nie pozostawia złudzeń – to nie są rurki z kremem. Nie wolno zapominać o grupie Subrosa, która wydanym w 2013 roku albumem „More Constant Than The Gods” zyskała przychylność szerokiego grona miłośników muzyki alternatywnej. Termin „sludge” z całą pewnością nie dotyka całej istoty ich twórczości. To muzyka niepokojąca, niemal bolesna, gdzie kojące momenty spokoju mieszają się z natarczywym, sfuzzowanym hałasem. Wszystko przyprawione dźwiękami dwojga skrzypiec.

Przez te trzy dni na deskach Firleja wystąpi kilka naprawdę ważnych, niepowtarzalnych grup. Bo jak inaczej określić Discharge, legendę brytyjskiego punka, wymienianą wśród głównych inspiracji przez największe legendy thrashu czy grindcore’a. Obecnie zespół promuje „End Of Days”, pierwszy krążek z udziałem swojego nowego wokalisty. Na pewno jednak lwią część setlisty stanowić będą utwory z pierwszych albumów, które utorowały Discharge drogę do nieśmiertelności. Sporym wydarzeniem będzie też koncert Jesu/Sun Kil Moon, czyli projektu – kolaboracji dwóch ważnych osobistości sceny niezależnej, Justina Broadricka (m.in. Godflesh) oraz Marka Kozelka. Wydany w tym roku album duetu to zderzenie dwóch światów, spotkanie metalowych riffów Broadricka z melorecytacjami lidera Sun Kil Moon. Co by o tej płycie nie mówić, występ Amerykanów na Asymmetry jest zdarzeniem nietuzinkowym.
Pozostając przy osobistościach, znajdzie się też coś dla fanów talentu Jaya Munly’ego. Jeden z najważniejszych przedstawicieli sceny z Denver przyjedzie do Polski z projektem firmowanym nazwiskiem jego kolegi, Slima Cessny. Zespół łączy w swojej muzyce wpływy country, americany i gospel, a ich występy sceniczne charakteryzują się energią, której mógłby im pozazdrościć niejedna kapela obsługująca znacznie „cięższe” instrumentarium.zrzut-ekranu-2016-09-10-o-10-39-05

Warto mieć oko także na nieco mniej utytułowane, ale jakże ciekawe Nothing- podobno najsmutniejszy zespół świata. Chłopakom udaje się przekuwać ten swój Weltschmerz w ładne, shoegazowe piosenki, a wydany w tym roku „Tired of Tomorrow” tylko potwierdził ich wysokie aspiracje. Ciekawą, niezobowiązującą propozycją może okazać się holenderski De Staat, uznawany za jeden z najciekawszych zespołów rockowych w swoim kraju. Grupa tęsknie spogląda na Wyspy, czerpiąc wzorce z mistrzów gitarowej alternatywy i pisząc zwiewne, wpadające w ucho numery.

Po raz pierwszy przed Firlejem stanie „Pallet Stage”. Jest to owoc współpracy organizatorów z ciekawymi, niezależnymi wytwórniami muzycznymi. Każdego dnia festiwalu na scenie paletowej będą prezentować się podopieczni jednej wytwórni, i tak: 22 września będzie to Borówka Music z Polski, dzień później Denovali Records (Niemcy), a ostatniego dnia imprezy zaprezentują się wykonawcy ze stajni Subsound (Włochy). Warto dodać, że wstęp na wszystkie koncerty w ramach tej sceny będzie darmowy.asymmetry

Z kolei już sprawdzonym rozwiązaniem jest konkurs Neuro Music, przeznaczony dla młodych polskich artystów, wiernych w swojej twórczości „duchowi Asymmetry”. Zwycięzca koncertu finałowego, który odbędzie się już dziś w Firleju (wstęp bezpłatny) zyska możliwość występu na Asymmetry 2016. O ten przywilej walczyć będzie 6 zespołów, wybranych wcześniej spośród kilkudziesięciu zgłoszeń przez trzyosobowe jury. W tym gronie znalazły się: 72DR (hc/punk), The Heavy Clouds (grunge), Also with razors (hardcore/noise), Less is Lessie (muzyka ilustracyjna), Mentor (thrash/black metal) oraz SHIVERS & SHAKES (noise folk).

Adam Gościniak