AMPACITY – Koniec epoki…

„The Sum of All Flaws” to tytuł nowej ep-ki trójmiejskiej grupy Amapcity. Materiał ukaże się 25 listopada nakładem wytwórni Instant Classic i zawiera trzy premierowe kompozycje.

Jak przyznają sami muzycy, nowa płyta wyznacza koniec pewnej epoki w historii zespołu. Jest pożegnaniem Marka, naszego klawiszowca, który zdecydował się opuścić stały skład Ampacity. Będzie to też najprawdopodobniej ostatni album nagrany w takim instrumentarium, ponieważ na chwilę obecną nie zdecydowaliśmy się go zastąpić – tłumaczy gitarzysta Piotr Paciorkowski. W przyszłości oczywiście nie wykluczamy niczego, aktualnie jednak będziemy chcieli odnaleźć się w formule kwartetu, co naturalnie musi przełożyć się na inne brzmienie zespołu. Wypełnienie przestrzeni po Marku, zarówno w kompozycjach, jak i brzmieniu, traktujemy jako wyzwanie, ale też jako okazję do pewnej wolty stylistycznej, o której już myślimy, ale której jeszcze nie chcemy określać – dodaje.ampacity-m3

Fani Ampacity na pewno zwrócą uwagę na krótki okres dzielący ep-kę od poprzedniego albumu Superluminal, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku. Materiał powstał w dość krótkim, jak na nas, okresie czasu. Głównie dlatego, że dwa z trzech utworów zostały praktycznie wymyślone w domu i przyniesione na próbę, gdzie okazało się, że nie wymagają dużych zabiegów aranżacyjnych – wspomina Paciorkowski. Trzeci utwór powstał w wyniku sprawnej pracy zespołowej wokół przyniesionego tematu i można powiedzieć, że jego ostateczny kształt wyłonił się dopiero po nagraniu go w studiu. Cały materiał jest w dużo mniejszym stopniu wynikiem kolektywnej improwizacji, na którą stawialiśmy przy wcześniejszych wydawnictwach.

W utworze tytułowym pojawia się wokal gitarzysty Jana Galbasa. Na bazie chęci poznania i pogłębienia wiedzy mistycznej i metafizycznej oraz zrozumienia natury tego, co nazywamy rzeczywistością, powstały pytania bez odpowiedzi – tłumaczy genezę tekstu muzyk. Uwięziona w klatce czasu świadomość w kółko zadaje sobie te pytania próbując nadać sens własnemu istnieniu – dodaje.

„The Sum of All Flaws”: Theme from Dimension Traveller/The Sum of All Flaws/Templo Mayor