ALCEST – Nowa płyta już za miesiąc!

Dzisiejsza odsłona Alcest to muzyka klarowna, wydestylowana do niemal klasycznej formuły, bez brzmieniowych eksperymentów. W dodatku raczej podniosła a nie depresyjna. Jasne, być może więcej tu nudy niż zaskoczeń, ale taki już urok Alcest. Te dźwięki sprawiają wrażenie zawieszonych w innej czasoprzestrzeni – tak pisaliśmy na naszym portalu o poprzedniej płycie Alcest – „Shelter”. Co napiszemy o najnowszym, anonsowanej na 30 września krążku „Kodama”? Tego na razie nie zdradzimy, choć pojawiło się już kilka newsów na ten temat. 

„Kodama” to piąty krążek francuskiego zespołu Alcest, pionierów blackgaze’u, który ukaże się 30 września nakładem wytwórni Prophecy Productions.

Japońskie słowo „Kodama” oznacza „ducha drzew” i „echo” – i rzeczywiście, dynamika albumu i jego brzmienie będzie echem klasycznego krążka Alcestu „Écailles De Lune”, wydanego w 2010 r. Nie ma to jednak być wydawnictwo powrotu do korzeni: zespół włożył w nowy materiał więcej mocy, rytmu i emocji niż kiedykolwiek wcześniej. Odnosząc się do twórczości takich kapel jak The Smashing Pumpkins, Tool, Dinosaur Jr., Grimes and the Cure, Alcest stworzył „japoński” album, który czerpie  mocno z sztuki i kultury kraju kwitnącej wiśni.Alcest - Kodama

Nawiązując do filmu anime „Princess Monoke” Hayao Miyazakiego, „Kodama” opowiada dalszą historię bohaterki, która żyje na krawędzi dwóch światów: miasta i lasu, fizyczności i duchowości. Ten dualizm odgrywa istotną rolę w wizualnej warstwie albumu, do którego okładkę przygotował francuski duet grafik Førtifem. Nawiązując do japońskich artystów jak Takato Yamamoto, Førtifem położył nacisk na kontrasty młodości i starości, natury i miasta, czy kobiecości i męskości – sprawiając, że wizualnie wydawnictwo jest znacznie mroczniejsze niż wcześniejsze płyty Alcest.Alcest

Włączając w nowe wydawnictwo tak silnie narrację kultury i stylistyki japońskiej, Neige i Winterhalter sprawili, że „Kodama” jest czymś więcej niż kolejnym krążkiem Alcesta – nadali mu oni unikatowy charakter pomostu między klasycznym brzmieniem zespołu, a poszukiwaniem nowych, egzotycznych rozwiązań muzycznych.

Płyta „Kodama” zespołu Alcest ukaże się 30 września br. nakładem Prophecy Productions